Jak napisać idealne CV?

Curriculum Vitae, czy stosowane najczęściej CV, to nic innego jak życiorys. Jest to nie tylko pisemny zbiór informacji na nasz temat, ale przede wszystkim nasza przepustka do zawodowej kariery. Jak to możliwe? Każde dobrze napisane CV powoduje, że jesteśmy bliżej otrzymania wymarzonej posady. Nie istnieje jeden idealny wzór, ale warto zastosować się do kilku uniwersalnych wskazówek, które pozwolą nam stworzyć je w najlepszy z możliwych sposobów.

Najważniejszym elementem naszego CV jest doświadczenie zawodowe. Warto zadbać aby było dobrze opisane. Dobrze, czyli dokładnie i dość obszernie, ale przede wszystkim w zrozumiały sposób, z uwzględnieniem zakresu dotychczasowych obowiązków (zadania, projekty, w których uczestniczyłeś oraz rolę jaką w nich pełniliśmy, ze szczególnym uwzględnieniem naszej ostatnie pracy).

Kolejnym istotnym elementem powinna być edukacja. I w tym przypadku warto skupić się na najważniejszych informacjach. Jeśli kończyliśmy studia nie ma potrzeby wspominać o szkole podstawowej lub ocenach z egzaminu maturalnego.
Ważne jest aby w obu przypadkach (doświadczenie zawodowe i edukacja) zastosować odwróconą chronologię, czyli po prostu najbardziej aktualne informacje umieścić na samej górze.

Zadbajmy również o to, aby nasze CV nie straciło na wyrazistości. Umieszczając nasze dane osobowe skupmy się na najważniejszym: imię, nazwisko, adres email, numer telefonu oraz data urodzenia to idealna kompozycja.
Jeśli zdecydujemy się umieścić zdjęcie, to zadbajmy aby była to fotografia profesjonalna, a nie ilustracja z miło spędzonych wakacji.

Kiedy będziemy opisywać nasze zainteresowania i umiejętności warto w tym miejscu być szczerym i opisać to w czym naprawdę jesteśmy dobrzy. Słaba znajomość języka francuskiego na nikim nie zrobi wrażenia, ale zamiłowanie do wspinaczki wysokogórskiej może spowodować, że osoba rekrutująca odnajdzie w nas swoje bratnie zainteresowanie.
Nasze CV niestanie się nudnym obowiązkiem dla osoby rekrutującej jeśli w swojej objętości nie będzie przekraczało dwóch stron. Długie i skomplikowane opisy mogą sprawić, że nasz dokument aplikacyjny zostanie odrzucony już w przedbiegach.
Istotne jest także wystrzeganie się literówek, błędów ortograficznych oraz stosowanie rozsądnej stylistyki. Przed wysłaniem dokumentu do pracodawcy warto sprawdzić go dwa razy i upewnić się, że nasza wizytówka jest schludna i zrobi nam dobrą reklamę.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest odpowiednie opisanie pliku. Jeśli będziemy rozsyłali swoje CV drogą elektroniczną warto pamiętać o tym, żeby można je było jasno i bezpośrednio zidentyfikować z nami (na przykład: Kowalski Jan_CV.doc).

Jak napisać idealny list motywacyjny?

List motywacyjny to po Curriculum Vitae drugi najważniejszy dokument aplikacyjny, dlatego warto by stanowił wiarygodną odpowiedź na potrzeby pracodawcy, a przy tym był również zachętą do zaproszenia nas na pierwszą rozmowę.

Poniżej kilka użytecznych rad:
We wszystkich działaniach związanych z poszukiwaniem pracy warto stawiać na rzetelność i profesjonalizm. Zanim zabierzemy się do pisania listu, warto najpierw zapoznać się dobrze z ofertą pracy. Pozwoli nam to celniej odnosić się do oczekiwań pracodawcy, co w połączeniu z naszym doświadczeniem może zrobić bardzo dobre pierwsze wrażenie.

List motywacyjny nie musi być długi, a nawet wskazane jest, żeby właśnie taki nie był. Skupmy się na najważniejszych rzeczach, to na pewno przyniesie nam więcej korzyści i nie zmęczy osoby, która będzie ten list czytała.
Informacje, które umieścimy w liście mają przede wszystkim pokazać jak bardzo jesteśmy zmotywowani do działania i w jakim stopniu możemy być odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawcy. Nie ma potrzeby umieszczania informacji, które wcześniej wykorzystaliśmy przy pisaniu CV.

Czytanie listu motywacyjnego to przeważnie nie łatwe zadanie, zwłaszcza gdy jest długi, zawiły i pełen niepotrzebnych informacji. Znacznie lepsze wrażenie zrobi tekst napisany prostym językiem, który pozwoli na szybsze odczytanie naszych intencji. Warto również zadbać o pozytywny ton naszego listu i powstrzymanie się od pustego przechwalania.
Kiedy nasz list będzie już gotowy odłóżmy go na jakiś czas, po paru godzinach może się okazać, że zrobiliśmy więcej błędów niż nam się wydawało. Jeśli mamy taką możliwość to dobrze jest również pokazać nasz list motywacyjny drugiej osobie. Świeże spojrzenie i kilka cennych porad może okazać się na wagę złota.

Znalazłem prace i co dalej?

Samo znalezienie pracy to sukces. Jednak zdarza się, iż Nasza radość z sukcesu stopniowo przygasa na myśl o tym, co czeka nas po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji a przed samym podpisaniem umowy o pracę.
Pracodawca obowiązany jest przez Kodeks Pracy do kilku prawnych obowiązków które musi dopełnić przed podpisaniem z Nami umowy.

Pierwszym z nich to skierowanie Nas do Lekarza Medycyny Pracy. Mało kto zdaje sobie sprawę jakie znaczenie ma ta „służba”. Pisze służba, gdyż faktycznie właściwa nazwa tego organu to Służba Medycyny Pracy. Wielu z Nas z niechęcią idzie do lekarza Medycyny Pracy nie zdając sobie sprawy z tego, iż wizyta u Niego może mieć znaczący wpływ na Nasza przyszłość o czym w dalszej części.

Skierowanie do lekarza uzyskujemy od pracodawcy gdyż jest to Jego obowiązek (dot. Umów o pracę). Zadaniem Lekarza jest ocena Naszego zdrowia przed podpisaniem umowy i stwierdzenie czy jesteśmy zdolni do podjęcia zatrudnienia. Lekarz może to stwierdzić na podstawie zleconych badań tj. morfologia, rentgen, okulista a nawet spirometria. Dla niektórych grup zawodowych szczególnego narażenie na szkodliwe czynniki np. chemiczne stosuje się dodatkowe badania aby udokumentować stan Naszego zdrowia przed nawiązaniem współpracy z przyszłym pracodawcą. Jeśli Nasze badania wypadną pozytywnie Lekarz wyda Nam orzeczenie o zdolności do pracy. Jest to jednak orzeczenie na czas określony. Czas ten zależy od kilku czynników np. stanu Naszego zdrowia w dniu badania czy tez charakteru pracy do której jesteśmy kierowani.

Okresowe badanie u lekarza medycyny Pracy jest ważne DLA NAS. Dlaczego?

Służba Medycyny Pracy jest pierwszym organem który może stwierdzić u Nas tzw. chorobę zawodową. Na podstawie porównania Naszych badań z dnia pierwszego badania tzn. przed podpisaniem umowy a badania kolejnego lekarz porównuje czy stan Naszego zdrowia się nie pogorszył np. przez wpływ szkodliwych czynników panujących w zakładzie pracy. Praca w takim miejscu jak np. perfumeria jest miejscem szczególnego narażenia Nas na „chorobę zawodową” gdyż opary gazów znajdujące się w perfumach mogą doprowadzić do różnych schorzeń takich jak na przykład astma. Po dwóch latach pracy w perfumerii może ale oczywiście nie musi znacząco pogorszyć się stan Naszego zdrowia. Stąd między innymi ważne jest przejście tego etapu.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie Nam szkolenia BHP na stanowisku pracy na którym zostaliśmy zatrudnieni. Jest to zazwyczaj kilkugodzinne szkolenie przeprowadzane w ciągu jednego dnia.

WAŻNE: szkolenie BHP pracodawca ma obowiązek przeprowadzić najpóźniej w dniu podpisania z Nami umowy! Szkolenie to odbywa się w czasie Naszej pracy i na koszt pracodawcy. Zakres tego szkolenia zależy od funkcji jaką będziemy pełnić od charakteru pracy i wielu innych czynników które szczegółowo określa Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz załącznikach do tego rozporządzenia. Po wydaniu przez lekarza Medycyny Pracy orzeczenia o zdolności do pracy oraz po przejściu szkolenia BHP nareszcie możemy podpisać umowę.