Jak napisać idealny list motywacyjny?

List motywacyjny to po Curriculum Vitae drugi najważniejszy dokument aplikacyjny, dlatego warto by stanowił wiarygodną odpowiedź na potrzeby pracodawcy, a przy tym był również zachętą do zaproszenia nas na pierwszą rozmowę.

Poniżej kilka użytecznych rad:
We wszystkich działaniach związanych z poszukiwaniem pracy warto stawiać na rzetelność i profesjonalizm. Zanim zabierzemy się do pisania listu, warto najpierw zapoznać się dobrze z ofertą pracy. Pozwoli nam to celniej odnosić się do oczekiwań pracodawcy, co w połączeniu z naszym doświadczeniem może zrobić bardzo dobre pierwsze wrażenie.

List motywacyjny nie musi być długi, a nawet wskazane jest, żeby właśnie taki nie był. Skupmy się na najważniejszych rzeczach, to na pewno przyniesie nam więcej korzyści i nie zmęczy osoby, która będzie ten list czytała.
Informacje, które umieścimy w liście mają przede wszystkim pokazać jak bardzo jesteśmy zmotywowani do działania i w jakim stopniu możemy być odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawcy. Nie ma potrzeby umieszczania informacji, które wcześniej wykorzystaliśmy przy pisaniu CV.

Czytanie listu motywacyjnego to przeważnie nie łatwe zadanie, zwłaszcza gdy jest długi, zawiły i pełen niepotrzebnych informacji. Znacznie lepsze wrażenie zrobi tekst napisany prostym językiem, który pozwoli na szybsze odczytanie naszych intencji. Warto również zadbać o pozytywny ton naszego listu i powstrzymanie się od pustego przechwalania.
Kiedy nasz list będzie już gotowy odłóżmy go na jakiś czas, po paru godzinach może się okazać, że zrobiliśmy więcej błędów niż nam się wydawało. Jeśli mamy taką możliwość to dobrze jest również pokazać nasz list motywacyjny drugiej osobie. Świeże spojrzenie i kilka cennych porad może okazać się na wagę złota.