Curriculum Vitae, czy stosowane najczęściej CV, to nic innego jak życiorys. Jest to nie tylko pisemny zbiór informacji na nasz temat, ale przede wszystkim nasza przepustka do zawodowej kariery. Jak to możliwe? Każde dobrze napisane CV powoduje, że jesteśmy bliżej otrzymania wymarzonej posady. Nie istnieje jeden idealny wzór, ale warto zastosować się do kilku uniwersalnych wskazówek, które pozwolą nam stworzyć je w najlepszy z możliwych sposobów.
Najważniejszym elementem naszego CV jest doświadczenie zawodowe. Warto zadbać aby było dobrze opisane. Dobrze, czyli dokładnie i dość obszernie, ale przede wszystkim w zrozumiały sposób, z uwzględnieniem zakresu dotychczasowych obowiązków (zadania, projekty, w których uczestniczyłeś oraz rolę jaką w nich pełniliśmy, ze szczególnym uwzględnieniem naszej ostatnie pracy).
Kolejnym istotnym elementem powinna być edukacja. I w tym przypadku warto skupić się na najważniejszych informacjach. Jeśli kończyliśmy studia nie ma potrzeby wspominać o szkole podstawowej lub ocenach z egzaminu maturalnego.
Ważne jest aby w obu przypadkach (doświadczenie zawodowe i edukacja) zastosować odwróconą chronologię, czyli po prostu najbardziej aktualne informacje umieścić na samej górze.
Zadbajmy również o to, aby nasze CV nie straciło na wyrazistości. Umieszczając nasze dane osobowe skupmy się na najważniejszym: imię, nazwisko, adres email, numer telefonu oraz data urodzenia to idealna kompozycja.
Jeśli zdecydujemy się umieścić zdjęcie, to zadbajmy aby była to fotografia profesjonalna, a nie ilustracja z miło spędzonych wakacji.
Kiedy będziemy opisywać nasze zainteresowania i umiejętności warto w tym miejscu być szczerym i opisać to w czym naprawdę jesteśmy dobrzy. Słaba znajomość języka francuskiego na nikim nie zrobi wrażenia, ale zamiłowanie do wspinaczki wysokogórskiej może spowodować, że osoba rekrutująca odnajdzie w nas swoje bratnie zainteresowanie.
Nasze CV niestanie się nudnym obowiązkiem dla osoby rekrutującej jeśli w swojej objętości nie będzie przekraczało dwóch stron. Długie i skomplikowane opisy mogą sprawić, że nasz dokument aplikacyjny zostanie odrzucony już w przedbiegach.
Istotne jest także wystrzeganie się literówek, błędów ortograficznych oraz stosowanie rozsądnej stylistyki. Przed wysłaniem dokumentu do pracodawcy warto sprawdzić go dwa razy i upewnić się, że nasza wizytówka jest schludna i zrobi nam dobrą reklamę.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest odpowiednie opisanie pliku. Jeśli będziemy rozsyłali swoje CV drogą elektroniczną warto pamiętać o tym, żeby można je było jasno i bezpośrednio zidentyfikować z nami (na przykład: Kowalski Jan_CV.doc).